WP – Wordpress dünyada en çok kullanılan ücretsiz blog sistemidir. Wordpress tamaları, eklentileri ve bilmeniz gerekenler.

wordpress 3.8 güncellemesi

WordPress 3.8 Güncellemesi

WordPress 3.8 Güncellemesi 14.12.2013 tarihi itibari ile çıktı. Yeni güncelleme açıkçası beni oldukça heyecanlandırdı. Tasarımsal olarak inanılmaz değişiklikler söz konusu, WP klasik görünümünden tamamen uzaklaşmış durumda.

Değişikliklerin büyük bölümü yönetim paneli içerisinde gerçekleştirilmiş, en çok göze çarpan yönetim paneli tasarımı ve renk seçimi.

wordpress renkli yönetim paneli
Yönetim panelini dilediğiniz gibi renklendirebiliyor (artık gözünüze hangisi hoş geliyorsa) ve bu paneli mobil aygıtlarınız aracılığıyla da rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Hassaslaştırılmış tema yönetimi

wp temalarYeni temalar ekranı tüm temalasınıza bir bakışta göz atmanıza olanak sağlıyor. Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var. Keşfet bağlantısına tıklayın. Daha sonra arkanıza yaslanın ve klavye ok tuşları ile temalarınız arasında gezinin.

Daha iyi bileşen deneyimi

Sürükle, sürükle, sürükle. Kaydır, kaydır, kaydır. Bileşen yönetimi yeri geldiğinde çok karmaşık olabiliyor. Yeni tasarım ile bileşenler ekranını çok daha iyi bir hale getirdik.

Büyük bir monitörünüz mü var? Var olan alanı kullanmak için bileşen alanlarını yan yana sıralayın. Tablet mi kullanıyorsunuz? Bir bileşene tıklayın ve eklensin.

Her cihazda WordPress

wordpress renkli yönetim paneliHepimiz internete farkı cihazlardan ulaşıyoruz. Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar — ne kullanırsanız kullanın WordPress uyum sağlayarak evinizde hissetmenizi sağlar.

Yüksek hızlarda yüksek çözünürlük

Yeni vektör tabanlı ikonlar ile WordPress hiç olmadığı kadar keskin. Piksellerden kurtularak sayfa yüklenme hızını da büyük ölçüde artırdık.

Ve elbette bu büyük güncelleme için bir de özel tema eklenmiş:

Yirmi Ondört, yeni bir magazin teması

twentyfourteen teması wp
WordPress ve Yirmi Ondört ile harikulade, magazin stilli bir site oluşturun. Bir tabla ya da kaydırıcı seçerek ana sayfanızda öne çıkan içeriği gösterebilirsiniz. Üç bileşen alanı ya da iki sayfa şablonu ile sitenizi istediğiniz gibi özelleştirin.

Alışılmış sadeliği kaybetmeden etkileyici bir tasarıma sahip olan Yirmi Ondört teması şu ana kadarki en cesur varsayılan tema diyebiliriz.

 

wordpress logo

WordPress

WordPress ile hayal edebileceğiniz her türlü web sitesini rahatlıkla yapabilirsiniz. Elbette özünde bir blog sistemi olmasından ötürü yüksek hızla çalışmasını beklemek haksızlık olacaktır.

[box type=normal] WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress kullanarak kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapabilir, sitenizi yayınlayabilir ve sitenize içerik eklemeye yani bloglamaya başlayabilirsiniz. [/box]

Bunun dışında, WP kullanarak, blog siteleri, topluluk siteleri, blog oluşturma siteleri (blogger, tumblr tarzında), forum siteleri, kurumsal siteler yapmanız mümkün.

WordPress ayrıca Türkçe dil desteği de sunmaktadır, aynı zamanda bilinen en SEO dostu sisteme sahiptir. Url yapılarını kendiniz belirleyebilirsiniz, kategorilendirme yapabilirsiniz, etiketleme sistemi vardır ayrıca otomatik pingleme sistemi de mevcuttur. Bu sayede wordpress blogunuza girdiğiniz içerikler siz hiçbir yere link koymasanız da muhakkak indexlenir.

WordPress kurulum kolaylığı açısından da diğer sistemlere göre fark yaratır. Sade ve basittir. Database oluşturmanız yeterlidir.

WordPress’e özgü temaların da çok sayıda olması, genelde kullanıcıların işini kolaylaştırır. Her konuda binlerce wordpress teması bulabilirsiniz.

WP, geniş bir ekip tarafından sürekli olarak güncellenir, mevcut wordpress sisteminizi de tek tuşla, saniyeler içerisinde güncelleme imkanınız vardır.