Soru CevapCategory: Site İçi SEOSite içi linkleme nasıl olmalı?
Anonim 4 sene önce sordu

Merhaba
Siteme bir yazı eklerken, o konuda yazmış olduğum başka bir yazı varsa okuyucularımı bu yazıya yönlendirmek aynı zamanda da site içi seomu güçlendirmek için diğer yazıma nasıl link vermeliyim? Anchor text’i ne olmalı? Yazının başlığı mı, “tıklayınız” mı yoksa direkt link mi?
Site içi seo yaparken; kullandığım etiketlerden biri yazımda geçiyorsa o etiketi, etiket sayfasına linklemem faydalı olur mu yoksa spam olarak algılanabilir mi?
Yukarıdaki gibi diğer bir yazıma atıfta bulunmak için link verirken de, etiket sayfasına link verecek olsam da bir yazıda toplam maximum 2 tane link olmasına özen gösteriyorum. Bunu tüm ekleyeceğim sayfalara yapmam sizce güvenilir bir çalışma mı?
Teşekkür ederim

1 Cevap
Çağdaş Akagündüz TamSEO 4 sene önce cevapladı

Benzer bir konudan bahsederken, örneğin daha detaylı bilgi için “ilgili sayfa başlığı” sayfasına göz atabilirsiniz denebilir. Anchor text’i düzgün kulllanın kullanıcı nereye gideceğini net olarak bilsin. (Öte yandan burada kullandığınız anchor text’in SEO açısından bir önemi yok.)
 
Etiketleri elbette yazılarınız içinde linkleyebilirsiniz, etiket sayfaları dolmaya başladığında da ciddi fayda getiren sayfalar haline alır. Fakat sırf o sayfaları yükseltmek için gereksiz yere kullanmamanızı öneririm. Gerektiği yerlerde, gerektiği zaman kullanmanız yerinde olur.
 
Site için linkleme yaparken açıkçası maksimum 2 link diye sınırlamak anlamsız. 3’de olur, 5’de, 10’da. Site içi linkleme yaparken düşünmeniz gereken en önemli iki husus şudur:

  • Koyacağım link makalem ile ilgili mi ?
  • Koyacağım linke okuyucalar tıklar mı ?

Bu iki soruya evet diyorsanız bir makalede 20 tane de iç linkleme yapabilirsiniz.