Soru CevapCategory: Site İçi SEOEmbed Kodları Kullanımı Seo'ya Zarar Verir mi?
Anonim 4 sene önce sordu

Merhaba
İnternette sıkça gördüğümüz; hangi düşünürsünüz? Hangi müzik türü seni temsil ediyor? tarzı kişilik testlerinden hazırlamak istiyorum. Testleri hazırlarken ciddi ciddi araştırma yapacağım, gerektiğinde konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere başvuracağım. Bu tarz içeriklere ilginin yoğun olduğunu, kullanıcının sitede kalış süresini arttıracağını, paylaşacağını düşünüyorum. Bu testleri hazırlayabileceğim bir servis de buldum, beğendim de fakat bu testleri kullanmak sitemin seosuna zarar verir mi merak ediyorum?
Sistem şu şekilde işliyor, site üzerinden anketi hazırlıyorsunuz, size embed kod veriyor sitenizde kullanıyorsunuz. Bu anketleri doğrudan sayfaya yapıştırıp yayınlamak yerine anketle ilgili 200 kelime civarında bir yazı da ekleyeceğim. Bu şekilde kullanmamın bir sakıncası olur mu, sitem yaklaşık 2 aydır yayında.
İnceleyebilmeniz için tek sorudan oluşan örnek bir test hazırlayıp yayınladım, (http://denemeanket.blogspot.com.tr/) uygulamanın üst kısmına da kodlarını yapıştırdım. Yanılmıyorsam bir tek testin alt kısmında bir referans linki var (dofollow) o zarar verir mi bilmiyorum?
çok teşekkür ederim

1 Cevap
Çağdaş Akagündüz TamSEO 4 sene önce cevapladı

Merhabalar, 
Testi ve kodları inceledim, öncelikle sitenizin formatını tamamen bu testler üzerine inşa edecekseniz eğer kesinlikle kendi test sisteminizi yazmanızı ya da yazdırmanızı öneririm. Zira tüm sayfalarınızdan bu dofollow linklerin çıkması çok büyük zarar vermese de bir miktar etkileyecektir. 
Eğer bu format sitenizin yalnızca bir bölümünü kapsayacak ise hiç sakıncası yok, Youtube videolarını gömmekten bir farkı olmayacaktır. 
Elbette meta etiketleri ile de içinizi rahatlatabilir ve bu sistemi kullanabilirsiniz: 
<meta name=”robots” content=”index, nofollow” />
Bu kodu test sayfalarının başına ekleyerek, o sayfadaki linklerin takip edilmemesini sağlayabilirsiniz. 
Beni rahatsız eden asıl konu link çıkışı yapmanızdan ziyade, ziyaretçilerinizin bir bölümünü kodu aldığınız siteye kaçırmanızdır, bu nedenle kendi servisinizi geliştirmeniz önemli.